Szukaj na tym blogu

wtorek, 30 września 2014

Organizacja ślubu i wesela - cz. 3 Lista Gości

..............................................................................
Lista Gości


Wstępna lista gości jest niezbędna już na początku przygotowań, aby móc określić jak duże będzie Wasze wesele, a więc zarazem jak dużej sali będziecie potrzebować. Możecie ją przygotować w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej.

Internet

W tej pierwszej zawrzyjcie najbliższą rodzinę i znajomych, bez których absolutnie nie wyobrażacie sobie tego dnia. Na drugiej zamieśćcie osoby, nad którymi musicie się jeszcze zastanowić oraz gości tzw. zapasowych, czyli tych, którzy zostaną zaproszeni jeśli ktoś z listy podstawowej niestety Wam odmówi.
Oto mała ściąga od kogo zacząć:

  • rodzice, rodzeństwo, dziadkowie
  • rodzice chrzestni
  • rodzeństwo rodziców i ich dzieci, czyli najbliższe kuzynostwo
  • przyjaciele
  • koledzy, koleżanki, w tym znajomi z pracy, sąsiedzi
  • tzw. przyjaciele rodziny, czyli znajomi rodziców niespokrewnieni, ale z pewnych wzg. ważni w Waszym lub Waszych rodziców życiu
  • dalsza rodzina
Jeśli nadal macie problem, może ten schemat Wam pomoże?

na podstawie www.todaysbride.com

Pamiętajcie, że to kogo zaprosicie zależy od Was. Oczywiście są pewne osoby, za którymi nie szalejemy, ale wypada ich zaprosić. Jednak to Wasz dzień i to wy musicie czuć się komfortowo wśród zaproszonych osób.

Inną ważną kwestią jest, że jeśli Wasi rodzice sponsorują wesele lub dokładają się do niego, mają prawo zaprosić kilka osób, które być może nie są aż tak bliskie Wam, ale im z pewnością. Uszanujcie to. Przygotowując i finansując wszystko z własnej kieszeni, nie musicie zapraszać przyjaciół rodziców, jednak jeśli są to im naprawdę bliskie osoby warto je rozważyć dla przyjemności Waszych rodzicieli.

www.thebridalguide.ca
Zazwyczaj przyjmuje się, że około 10% zaproszonych gości przysyła odmowę. A więc jeśli chcecie zaprosić około 100 osób, prawdopodobnie pojawi się ich około 90. Jednak trzeba brać pod uwagę, że nieraz nie będzie mogło przyjść 25%, a czasem pojawiają się wszyscy. Mając to na uwadze, zapraszając sto osób, nie wybierajcie sali, która pomieści 85, bo być może ktoś odmówi. Zawsze można gdzieś dodać jeden czy dwa stoliki, ale nikt nie lubi bawić się w ciasnocie, dołożony jak o jedną sardynkę za dużo do i tak małej puszki.

Listę gości możecie zrobić tradycyjnie w wersji papierowej. Zapisując po prostu na kartce lub w zeszycie wszystkich zaproszonych, z podziałem na gości Panny Młodej, Pana Młodego oraz Waszych wspólnych znajomych.

kocikatek.blox.pl
Moim zdaniem jednak dużo wygodniejsze jest stworzenie listy online, którą i tak możecie później sobie wydrukować. Wirtualna lista jest o tyle wygodniejsza, że wszelkie zmiany wprowadzacie błyskawicznie, bez kreślenia i mazania.

Wiele z wirtualnych Organizerów, proponuje także  przy swoich listach automatyczne kalkulatory do gości. Możecie od razu zaznaczyć, kto jest zaproszony na ślub, kto na wesele, kogo chcecie jeszcze na poprawinach, kto potrzebuje noclegu. Sami przyznacie, że jest to bardzo przydatna funkcja.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jeśli podoba Ci się ta strona - Polub Nas

Formularz kontaktowy

Nazwa

Adres e-mail *

Wiadomość *

źródła

Staram się pod każdym ze zdjęć zamieścić źródło, z którego ono pochodzi. Częściowo może to Wam pomóc w odnalezieniu miejsca, gdzie możecie zamówić np. zaproszenie, które Wam się spodobało.

Zdjęcia są głównie inspiracją, więc nie mam pojęcia czy firmy kryjące się w źródłach są godne polecenia czy nie. Polecam, więc przed zamówieniem poczytać opinie :)

www.google.com (dla tych, do których nie udało mi się znaleźć właściciela)

Jeśli znalazłeś tu swoje zdjęcie i pod nim niewłaściwe źródło. Napisz do mnie, a szybko to naprawimy:)